Meghalt Pelé

2022. december. 29., 21:26   |

Meghalt Pelé

Hosszú betegség után, 82 éves korában egy Sao Paulo-i kórházban elhunyt Edson Arantes do Nascimento, vagy ahogyan az egész világon ismerték, Pelé.

A világ legismertebb labdarúgója háromszoros vb-győztes, 17 évesen és 249 naposan a futball legifjabb világbajnoka lett. Irányításával Brazília 1958-ban megnyerte a Jules Rimet-kupát, négy évvel később pedig a chilei vb-n megvédte címét, így Pelé 21 évesen lett kétszeres világbajnok Az 1966-os angliai vb-n megsérült, a brazilok pedig a magyar válogatottól is kikaptak és kiestek, így Pelé ekkor érem nélkül maradt. Az 1970-es mexikói világbajnokságot minden idők legerősebbnek tartott brazil válogatottja veretlenül nyerte meg.

A brazil nemzeti együttesben 92 meccsen 77 gólt szerzett, míg klubcsapataiban, a Santosban 1956 és1974, 656 hivatalos meccsen 643 gólt jegyzett, a New York Cosmosban, ahol 1974 és 1977 között játszott, 64 meccsen 37 találatot ért el.

Pályafutása során 1363 mérkőzésen 1281 gólt szerzett. Hatszor volt brazil kupagyőztes, kétszer nyert Libertadores Kupát és két alkalommal klubvilágkupa-győzelmet szerzett. Pályafutásának ezredik gólját 1969. november 19-én büntetőből szerezte. A mérkőzés ekkor félbeszakadt, az ünneplő tömeg a vállán vitte le a pályáról a világ legjobb futballistáját.

Válogatott meccseken Pelé sosem szerepelt Magyarország ellen, de klubszínekben kétszer is játszott magyar csapat ellen, mindkétszer Santiago de Chiláben a Vasas volt az ellenfél: először 1967-ben a Hexagonal, majd másodszor 1968-ban az Octagonal Kupán. Az első alkalommal 2–2-t harcolt ki a Vasas a brazil klubcsapat ellen, a második alkalommal viszont 4–0-ra legyőzte a Santos a magyar bajnokot. Pelé mindkét mérkőzésen egy-egy gólt szerzett.

A Fekete Gyöngyszem több alkalommal járt Budapesten: 1980-ban a Menekülés a győzelembe című sportháborús film forgatása a alkalmából. A filmben szerepelt Sylvester Stallone, Max von Sydow, Michael Caine és Bobby Moore, valamint több magyar labdarúgó, köztük az egykori válogatott kapus édesapja, Fülöp Ferenc is.

A brazil világklasszist a 20. század legjobb labdarúgójának választották meg. Nem csoda, hiszen varázslatos játékéval sokat tett a labdarúgás világszerte utolérhetetlen népszerűségéért.

Pelé halálával pótolhatatlan veszteség érte a világ labdarúgását. Nem túlzás azt állítani, az egész világ gyászolja őt.