Elhunyt Franz Beckenbauer

2024. január. 08., 18:43   |

Elhunyt Franz Beckenbauer

A 103-szoros, kétszeres aranylabdás német válogatott védőt a világ valaha volt legjobb játékosai között tartották számon. Labdarúgóként és szövetségi kapitányként is nyert világbajnoki címet.

Franz Beckenbauer 1945. szeptember 11-én született Münchenben. A német válogatott mezét 103-szor ölthette magára, 14 gólt szerzett, a városi klubban, a Bayer Münchenben eltöltött években, 1963 és 1977 között 60 gólt lőtt. 1972-ben és 1976-ban is elnyerte az Aranylabdát, ő az egyedüli a futballtörténelemben, akinek ez védőjátékosként kétszer is sikerült.

Az érdemet, hogy játékosként és szövetségi kapitányként is világbajnok lett, rajta kívül csak két másik futballista, a brazil Mario Zagallo és a francia Didier Deschamps tudhatja magáénak.

Franz Beckenbauer 1965 és 1977 között 103-szor lépett pályára NSZK válogatottjában, ez idő alatt háromszor lépett pályára német színekben a magyar válogatott ellen, és mindhárom alkalommal a németek nyertek.

Beckenbauer 1974-ben a Bayern München tagjaként is pályára lépett Budapesten az Újpesti Dózsa elleni BEK-elődöntőben. A mérkőzés 1-1-es döntetlent hozott, a visszavágót a németek megnyerték, miként később a BEK-döntőt is.

Szövetségi kapitányként Európa- és világbajnoki címet szerzett NSZK-val, de a magyar válogatott elleni két mérkőzésen nem tudott nyerni a csapata. 1985-ben Péter Zoltán góljával 1-0-ra nyertünk Hamburgban NSZK ellen, két évvel később Budapesten 0-0-s döntetlent hozott a két válogatott találkozója.

A Bayern Münchennél két időszakban dolgozott vezetőedzőként, 1994 első felében, majd 1996 májusában két hónapig, a hosszabb időszak végén bajnokságot nyert a csapattal, a rövidebb végén UEFA-kupát. A bajoroktól ezt követően sem szakadt el, 1994-től a klub vezetőségében vállalt szerepet, az elnöki posztról 2009-ben távozott.

A Német Labdarúgó-szövetségnél 1998-tól volt alelnök, s a 2006-os világbajnokság szervezőbizottságának elnöke is volt.