A gyűlölet nem pálya: antidiszkriminációs konferenciát tartott az MLSZ

2013. október. 17., 17:05   |    

A gyűlölet nem pálya: antidiszkriminációs konferenciát tartott az MLSZ

A gyűlölet nem pálya címmel antidiszkriminációs konferenciát tartottak ma a Puskás Ferenc Stadion Iharos-termében, az MLSZ, a Mahatma Gandhi Emberjogi Egyesület és a Szubjektív Értékek Alapítvány FARE (Futballal a rasszizmus ellen) akcióhete keretében. A szép számú érdeklődő a labdarúgásra is rátelepedő problémát, annak gyökereit és lehetséges megoldásait járta körül.

A konferencián előadást tartott többek között Török Zsuzsanna, a Páva utcai Holocaust Emlékmúzeum munkatársa, dr. Szilágyi György, az MLSZ tiszteletbeli elnöke, Hős Sándor, a bicskei menekülteket befogadó tábor munkatársa és a gambiai születésű Dr. Gibril Deen, a Mahatma Gandhi Emberi Jogi Szervezet elnöke, aki több éve dolgozik Magyarországon a rasszizmus megszüntetése ellen.

Dr. Máté János az Emberi Erőforrások Minisztériumának osztályvezetője nyitó előadásában ismertette, hogy az államigazgatás milyen eszközökkel bír a sportot is súlyosan érintő probléma kezelésében. Szilágyi György az MLSZ Etikai és Fair Play Bizottságának elnöke előadásában azt hangsúlyozta, hogy olyan társadalmi problémával állunk szemben, amit képtelenség csak a futball eszközeivel, szabályrendszerével megfékezni.

George F. Hemingway a Budapest Honvéd tulajdonosa kiemelte, hogy nem a FIFA és az UEFA szabályainak betartása okán kell a lehető leghatározottabban fellépni a stadionokban tapasztalható hátrányos megkülönböztetés minden formája ellen, hanem tisztességből, belső indíttatásból. A klubvezető szerint, ha minden tulajdonos a saját stadionjában rendet tart és fellép a nem kívánatos jelenségekkel szemben, a futball gyorsan meg tudna tisztulni. A legsúlyosabb problémának a magyar (szurkolói) társadalom cigánysággal szembeni kirekesztő, előítéletes attitűdjét tartja.

Orosz Pál a Ferencvárosi Labdarúgó Zrt. vezérigazgatójának nagysikerű előadása a Ferencváros által megtett hosszú utat mutatta be, az 1995-ös Ajax elleni BL-mérkőzésen tapasztalt huhogástól, a pályára özönlő és játékosokat, edzőket bántalmazó Üllői úti képeken át, a közelmúltban a klub által elindított antidiszkriminációs kampány fogadtatásáig. Az FTC tudatosan igyekszik szurkolóit, szimpatizánsait edukálni, mert a Fradi komoly nemzetközi céljainak elérését rendkívüli mértékben hátráltatná ha a klubot komoly erkölcsi és anyagi veszteség érné, ha nemzetközi mérkőzésen történnének meg a közelmúltban idehaza megtapasztalt súlyos szabályszegések, rendbontások.

Jibril Deen (MGE) az oktatás és a képzés fontosságát hangsúlyozta, és megköszönte az MLSZ a hátrányos megkülönböztetés legkülönbözőbb formái elleni konzekvens kiállását és erőfeszítéseit. Az előadások közben több kisebbségi és civilszervezet képviselője is szót kapott, így Mezei István a Kisebbségi válogatott vezetője, Száva Vince a Magyarországi Nemzeti-etnikai Kisebbségek Érdekvédelmi Egyesületének elnöke, Babos Béla a Phralipe Független cigány szervezet elnöke. Mindannyian egyetértettek abban, hogy a magyar társadalom és a futball legsúlyosabb problémája a legkülönbözőbb társadalmi csoportok kirekesztése, hátrányos megkülönböztetése, a rasszizmus jelenléte a mindennapokban.

A hírkategória további hírei

FŐSZPONZORAINK

  • Adidas
  • OTP Bank
  • TMP
  • Mol GBS