A futball mindenkié
A márciusi válogatott héten a mérkőzések izgalmai mellett a fogyatékkal élőkre is kiemelten figyel az európai futballcsalád és a Magyar Labdarúgó Szövetség is.
A világ lakosságának több mint 15 százaléka él valamilyen fogyatékkal, ami azt jelenti, hogy több mint egymilliárd ember érintett a fogyatékosságban. A Centre for Access to Football in Europe (CAFE) nevű nemzetközi szervezet az UEFA-val, valamint sok nemzeti szövetséggel és futballklubbal együttműködve azért dolgozik, hogy a fogyatékos szurkolók ép társaikhoz hasonlóan minél nagyobb számban vegyenek részt a futball minden szintjén a szurkolástól a grassroots futballon át a klubmenedzsmentig.
A CAFE 2013 óta rendezi meg évente a Week of Action kampányt, amelynek keretében klubok és nemzeti szövetségek hirdetik, hogy a futball mindenkié. Évről-évre egyre több szervezet köszöni meg ebben az időszakban a fogyatékos szurkolóiknak, sportolóiknak és munkatársaiknak a töretlen kitartást, a lelkesedést és a befektetett munkát.
A Magyar Labdarúgó Szövetség kiemelten fontosnak tartja, hogy a fogyatékkal élő szurkolóknak és sportolóknak minél könnyebben elérhetővé tegye a futballban való részvételt. A szövetség 2011-ben indította el a grassroots futball keretében a szociális programjait, amelyek keretében a hátrányos helyzetű és fogyatékos társadalmat szólítja meg, hogy legyenek a magyar futball aktív résztvevői. A Grassroots szociális labdarúgó programot 2011 őszétől kezeli kiemelten az MLSZ, hat terület éves labdarúgó-tevékenységének támogatásával (tanulásban akadályozottak, középsúlyos értelmi fogyatékosok, látássérültek, hallássérültek, állami gondoskodásban élők és hajléktalanok).
A szociális program legnagyobb sikereként könyvelhetjük el, hogy az UEFA a gyermek és lakásotthonokban élők programját 2013-ban Európa Legjobb Grassroots Labdarúgó Projektjévé választotta.
A szociális programok mellett a szövetség a 2018/2019-es évadban a Magyar Paralimpiai Bizottsággal együttműködve auditot szervezett, melynek keretében az MPB munkatársai az OTP Bank Ligában szereplő klubok fogyatékkal élő szurkolóikkal való kapcsolatát, azok kiszolgálását, involválását méri fel.