65 éves Gáspár József

2020. június. 28., 08:36   |

Gáspár József (jobbról a második) 1990 júniusában a magyar válogatottban, a Kolumbia ellen 3-1-re megnyert Fáy utcai mérkőzés előtt (fotó: ifj. Thaly Zoltán)

Ma ünnepli a 65. születésnapját Gáspár József, az MTK-VM egykori válogatott kapusa.

Gáspár József a kispesti Gránit csapatában kezdte pályafutását, de már ifistaként, 1972-ben a Hungária körútra került. Húszévesen, 1975. november 30-án, a Haladás elleni szombathelyi mérkőzésen mutatkozott be az élvonalban. Kovács Imre állította be először az MTK-VM első csapatába, s hogy jól megállta a helyét, arra bizonyíték: 1977 tavaszán már ő volt az A-válogatott tartalékkapusa a csehszlovákok elleni budapesti mérkőzésen, talán a kék-fehérek kitűnő nemzetközi kupaszereplésének is tulajdoníthatóan: a Kupa-győztesek Európa-kupájában a legjobb nyolc közé jutottak. A fiatal kapus részese volt, egyebek mellett, a Dinamo Tbiliszi kiejtésének és a Hamburger SV elleni hazai döntetlennek.

Az 1977–1978-as idényben harmadik lett a Mezey György által irányított MTK-VM-mel az NB I-ben, igaz, az idényben csak az első kilenc mérkőzésen védett, mert utána bevonult katonának. 1979 tavaszától visszavette Brünyi Bélától a helyét, attól kezdve – ha csak nem kínozta hosszú és súlyos sérülés – ő volt az MTK-VM első számú kapusa, egészen 1989 nyaráig.

Pályafutása szinte megújult a nyolcvanas évek második felében, Verebes József érkezése után. Alapembernek számított az 1986–1987-es bajnokcsapatban, a Népsport osztályozókönyvében a második legjobb kapusnak bizonyult az NB I-ben. Azon a tavaszon háromszor szerepelt az olimpiai válogatottban, s a Détári Lajos az oldalvonal közeléből lőtt góljáról is emlékezetessé vált, lengyelek elleni mérkőzésen (5-3), 32 évesen bemutatkozott az A-válogatottban. Ő védett aztán az NDK-ban (0-0), e mérkőzés után mondott le Verebes József a kapitányi tisztségről. Ám Gáspár József aztán védett 12 percet a válogatottban a következő évben Izlandon, az egykori klubedző, Mezey György kapitánysága idején, majd Mészöly Kálmán is őt állította a kapuba az első félidőre az olaszországi vb előtt Budapesten játszó kolumbiai válogatott ellen.

Gáspár József akkor már a belga RWD Molenbeek kapusa volt, 1989 és 1991 között töltött ki két idényt Belgiumban. Hazaérkezése után előbb a megyei bajnokságban szereplő Izsák, majd az NB II-es Budafoki MTE-Törleyben védett, majd novemberben leigazolt a BVSC-MÁVTRANSSPED-hez, Kisteleki István játékosaként zárta le élvonalbeli karrierjét.

Visszavonulása után edzőként dolgozott, egyebek mellett a Budafoki LC (1993–1994), kapusedzőként a magyar válogatott (ugyancsak 1993–1994), a Szigetszentmiklós (1995–1997), újra kapusedzőként a Csepel SC (1996–1997), aztán vezetőedzőként a Csepel SC (1997, majd 1998–1999), Bicskei Bertalan, az örök barát kapitánysága előtt ismét a magyar válogatott kapusedzője (1998–2001), közben a Budafoki MTE (2000–2002), kapusedzőként a Videoton FC (2003), aztán a Budatétény SE (2007–2010) munkáját segítette.